Milimetrový papír k tisku

Trojúhelníkový rastrový papír

Síť rovnostranných trojúhelníků s liniemi pod úhly 0°, 60° a 120°, kde geometrii s úhly 30-60-90 stačí jednoduše obkreslit bez složitého rýsování.

Stáhnout PDF
Stáhnout PDF

Jak vytisknout Trojúhelníkový rastrový papír

  1. Vyberte papír

    Zvolte Trojúhelníkový rastrový papír ze seznamu. Otevře se s obvyklým výchozím nastavením.

    Vybraný Trojúhelníkový rastrový papír v seznamu typů papíru
  2. Upravte nastavení

    Zvolte formát papíru, mřížku a orientaci. V podrobném nastavení upravíte barvy, okraje a další.

    Nastavení pro Trojúhelníkový rastrový papír: formát papíru, mřížka a orientace
  3. Stáhněte nebo vytiskněte

    Stáhněte si hotové PDF nebo tiskněte přímo ze stránky v měřítku 100 %.

    Náhled Trojúhelníkový rastrový papír s tlačítky Stáhnout PDF a Tisknout

Přesné úhly bez měření

Na čtverečkovaném papíře je úhel 60° pouhým odhadem od oka nebo vyžaduje úhloměr. Na trojúhelníkovém papíře je to jednoduše další linie sítě. Stejně tak 120° i všechna jejich zrcadlení.

Celá řada konstrukcí se tak mění v pouhé obtahování: rovnostranné trojúhelníky, pravidelné šestiúhelníky, kosočtverce, lichoběžníky i veškerá z nich složená mozaikování.

Trojúhelníky, šestiúhelníky a vše mezi nimi

Trojúhelníková mřížka je základem pro řadu dalších útvarů – propojením ob jednoho vrcholu získáte šestiúhelníky, spojením dvojic trojúhelníků vzniknou kosočtverce.

  • Teselace a mozaikování – všechna tři pravidelná rovinná pokrytí vycházejí z této sítě.
  • Výuka trigonometrie – trojúhelníky s úhly 30-60-90° snadno narýsujete i bez úhloměru.
  • Patchwork a textilní design – navrhování vzorů z rovnoramenných i rovnostranných dílů.
  • Náčrty v krystalografii – ruční kreslení rovin nejtěsnějšího uspořádání.
  • Islámské a geometrické vzory – konstrukční mřížka s šestičetnou symetrií.

Každý list je zdarma, plně nastavitelný a tiskne se v přesném měřítku.

Časté dotazy

V čem se liší od izometrického papíru?

Izometrický papír doplňuje trojúhelníkovou síť o svislé čáry pro kreslení hran prostorových těles. Trojúhelníkový papír tyto svislice nemá, což se lépe hodí pro tvorbu plochých 2D vzorů než pro 3D skicování.

Lze na něj kreslit šestiúhelníky?

Ano – šest trojúhelníků kolem společného vrcholu tvoří pravidelný šestiúhelník, takže šestiúhelníková mozaika vzniká přirozeným kopírováním sítě.

Jakou velikost trojúhelníků zvolit?

Pro navrhování vzorů je ideální rozmezí 8 až 12 mm. Pro husté mozaiky volte menší rozměr, pro názorné školní ukázky naopak větší.